Baretlerde Renklerin Anlamları

Baret; saha, tesis veya inşaat alanlarında çalışan personellerin herhangi bir kaza sonucu oluşacak tehlikelere karşı ve elektrik çarpmalarına karşı baş bölgesini korumak için taktıkları güvenlik kaskıdır.

Baretler birçok renge sahip olup, her renk ayrı bir personel grubunu ifade etmekte. Bu farklılığın nedeni hem yönetimsel açıdan hemde güvenlik açısından önemlidir. Şimdi bu baret çeşitlerini kullanım sıklıklarına ve anlamlarına göre sıralayalım.

Beyaz Baret 

Bu baret çeşidi yöneticiler, teknik personel veya ziyaretçiler tarafından takılır. Mühendis, mimar ve teknikerler çalışma alanı içerisinde bu baret çeşidini takarlar. Aynı şekilde sahaya giren ziyaretçiler ve yöneticiler beyaz bareti takmak zorundadırlar.

Sarı Baret

Sarı renk baret işçiler tarafından takılmaktadır. Maden işçileri, inşaat işçileri ve sanayi işçileri tarafından çalışma alanı içerisinde ,ki bu alanlar en zor çalışma alanlarıdır, takmaları zorunludur.

Mavi Baret

Mavi renkte baret çeşidi bakımdan sorumlu olan ve formenler (Vardiya Sorumluları) tarafından takılmaktadır. En az güvenlik ekipmanı gerektirmekle birlikte takıldığı durumda hayat kurtarır.

Turuncu Baret

Bu baret çeşidini ustabaşları veya teknisyenler kullanılırlar. Yine diğer baret türlerinde olduğu gibi bu tür de takılması zorunlu ve takıldığı durumda hayat kurtarıcıdır.

Yeşil Baret

Yeşil renkli baret çeşidi şantiyede, sahada veya tesiste bulunan sağlık personelleri tarafından kullanılır. Doktor, hemşire ve acil müdahale ekipleri herhangi bir kazanın yaşandığı yerde hastaya veya kazazedeye müdahale ederken yeşil bareti kullanılırlar. Özellikle doğal afet veya acil durumlarda yeşil baret kullanan personellere sıklıkla rastlanılır.

Kırmızı Baret 

Kırmızı renk baret çeşidi, iş güvenliği, savunma personelleri ve kalite kontrol ekipleri tarafından takılmaktadır. Bu baret çeşidinin kullanım alanı çok fazla olmadığı için yaygın olmayan, çok fazla görmediğimiz bir baret çeşididir.

Yukarıdaki makalemizde de gördüğümüz gibi bir baretin takılması demek bir kişinin veya bir çalışanın kurtulması demektir. Lütfen hem kendimiz için hem de ailemiz ve sevdiklerimiz için iş güvenliğine dikkat edelim, özen gösterelim.